1

Інформаційна кампанія “По той бік новин”

Інформаційна кампанія “По той бік новин” – складова проекту “re:start демократичний дискурс”, який ми втілили разом з німецьким Центром свободи ЗМІ (ECPMF, Лейпціг) за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Слоган: Я не вірю на слово

Старт кампанії – 1 серпня 2018 року

За півроку ми:

  • спростували понад 40 фейків та маніпуляцій
  • розповіли про технології впливу та як їм протистояти у понад 40 статтях
  • про нас написали і розказали (або нашими антифейками поділилися) понад 80 ЗМІ
  • понад 1 600 000 користувачів побачили матеріали нашої фейсбук-сторінки
  • розробили і опублікували понад 20 інфографік
  • взяли участь у понад 10 радіоефірах
  • долучилися до понад 30 заходів (гостьові лекцій у масових онлайн-курсах, тренінгів та відкритих заходів для школярів, студентів та широкої аудиторії по фактчекінгу та маніпуляціях, професійні дискусії)

Експеримент із кульовими блискавками

У серпні 2018 року в рамках інформаційної кампанії «По той бік новин» провели експеримент. На редакційні електронні адреси Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей розіслали прес-реліз із фейковим інформаційним приводом. Мовляв, експерти такої собі Всесвітньої організації управління океану та атмосфери прогнозують появу в цих регіонах кульових блискавок.

За 5 годин цю інформацію поширили понад 70 ЗМІ. За 7 годин вона вийшла із регіонального рівня на всеукраїнський. Наступного дня сюжет вийшов у підсумковому випуску ТСН на 1+1. Загалом цю інформацію поширили понад 200 ЗМІ по всій Україні, отримав широке обговорення у соціальних мережах, а відео телеканалів тільки в інтернеті подивилися більше 450 тисяч користувачів.

Те, що це фейк, одразу зрозуміли журналісти видання «Бахмут вечірні» і опублікували цю інформацію на своєму ресурсі. Коментар Укргідрометцентру взяли журналісти видання «Таврийские вести» та інформаційної агенції УНН. Проте спростування поширили близько 10 ЗМІ та кілька груп у соціальних мережах.

Через два тижні після того, як хвиля поширення фейку закінчилася, ми описали цей експеримент. Матеріал поширили понад 10 ЗМІ та більше 4000 користувачів у фейсбуці. Також він ввійшов в трійку найбільш читабельних на профільному ресурсі «Детектор медіа».

За його проведення редакторка кампанії «По той бік новин» отримала найпрестижнішу піар-нагороду в громадському сексторі «Піранья року».




Re:start democratic discourse 2: залучаємо Херсонську та Миколаївську області

ГО Інститут розвитку регіональної преси продовжує проект «re:start democratic discourse 2», який реалізує у партнерстві з Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF), м. Лейпциг, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Мета проекту: 

  • Побудувати тривале партнерство НУО та ЗМІ в Україні та Німеччині для зміцнення свободи
    слова, медіа грамотності та професійної журналістики, особливо в сільській місцевості
    України.
  • В українському та німецькому суспільстві слід заохочувати розуміння того, що і демократії, і
    країни, що розвиваються, перебувають під загрозою.
  • Партнери прагнуть посилити медіаграмотність українців, що живуть у малих містах та
    сільській місцевості, щоб стимулювати цілеспрямований попит на якісну та достовірну
    інформацію.
  • Проект спрямований на підвищення професійного рівня місцевих ЗМІ (формально в сенсі
    класичних провайдерів та неформальних у сенсі блогерів).
  •  Це має зменшити кількість дезінформації та дезінформації, поширеної в засобах масової
    інформації та на каналах соціальних медіа. Якщо це не вдасться, набута медична
    компетентність одержувача
  • Проект покликаний сприяти розвитку спільноти медіа-користувачів в Україні, яка активно
    обговорює тему дезінформування та навчилась відрізняти достовірну інформацію в медіа від
    пропаганди та підробки.

Керівник проекту: Оксана Євтушенко

В рамках проекту заплановано проведення школи для блогерів та школи для журналістів Півдня та Сходу України (перевага надаватиметься представникам з Миколаївської та Херсонської областей). 8-денні тренінги пройдуть 32 людини.

Крім того, ІРРП працюватиме над підвищенням медіаграмотності населення у Миколаївській та Херсонській
областях шляхом проведення навчання (лекцій та візитів до медіа-клубів). Зокрема, йдеться про заходи з медіаграмотності для населення різного віку:

  • Лекції в школах
  • Лекції в університетах
  • Зустрічі в місцевих медіа / прес-клубах.

Майже 800 мешканців цих регіонів зможуть відвідати 20 лекцій з медіаграмотності.

Продовжить свою діяльність інформаційна кампанія “По той бік новин” у вигляді фейсбук-пабліка. Щомісяця, мінімум один пост на сторінці стає вірусними. Особливою популярністю кампанія користувалася у період виборів, оскільки президентські перегони в Україні супроводжувалися інформаційними вкидами та фейковими повідомленнями у соціальних мережах.

Наразі сторінка має понад 11 тисяч підписників. Охоплення постів – в середньому 300-400 вподобань та 100-150 поширень. Останній вірусний пост про маніпулятивне зображення у соціальних мережах поширили понад 6000 людей, а загальне охоплення становить понад 540 тисяч користувачів. Понад 6000 репостів також отримала інфографіка про фейки стосовно мовного законопроекту, який сколихнув українське суспільство.

Загалом, контент пабліка має кілька спрямувань: розвінчання фейків, роз‘яснення, як працюють маніпулятивні технології, цікаві інфографіки, зображення (меми), гайди, як протистояти інформаційному впливу та корисні ресурси для перевірки інформації.

«Найближчим часом ми плануємо зробити серію інтерв‘ю та запустити онлайн-флешмоб, що стосується розвінчання фейків. Також щодня на сторінку інформаційної кампанії «По той бік новин» пишуть  люди і просять допомогти спростувати фейк, перевірити інформацію, зрозуміти, де маніпуляція. Ми завжди радо відгукуємося і допомагаємо читачам критично мислити», – розповідає Ольга Труфанова, виконавча директорка ІРРП.

ІРРП комплексно працює над підвищенням медіаграмотності: школи для блогерів та журналістів, лекції для зацікавлених мешканців обраних регіонів та інформаційна кампанія у фейсбуці для українців.  Ці заходи допоможуть розвивати критичне сприйняття інформації та вміння протистояти фейкам.

Контактна особа: редакторка інформаційної кампанії “По той бік новин”: Альона Романюк, +38 093 72 10 800 aliona.romanuk@gmail.com




Півроку проекту: наші досягнення

Десятки заходів, мільйонна аудиторія, десятки учасників (журналістів і блогерів), експеримент із кульовими блискавками та найпрестижніша піар-нагорода у громадському секторі “Піранья року” – це все про проект Re:start democratic discourse.

Проект  спрямований на підвищення рівня медіаграмотності у південних та східних регіонах України, стартував у червні 2018 року (його тривалість – 6 місяців).

Мета проекту: зміцнення демократичного суспільства та створення ефективної довгострокової співпраці та комунікації між українським та німецьким медіа-секторами.

Проект мав три компоненти: інформаційну кампанію у соціальних мережах, проведення тренінгів для журналістів та блогерів та проведення серії навчальних заходів для населення.

Десятки заходів, мільйонна аудиторія, десятки учасників (журналістів і блогерів), експеримент із кульовими блискавками та найпрестижніша піар-нагорода у громадському секторі “Піранья року” – це все про проект Re:start democratic discourse.

Проект  спрямований на підвищення рівня медіаграмотності у південних та східних регіонах України, стартував у червні 2018 року (його тривалість – 6 місяців).Мета проекту: зміцнення демократичного суспільства та створення ефективної довгострокової співпраці та комунікації між українським та німецьким медіа-секторами.

Проект мав три компоненти: інформаційну кампанію у соціальних мережах, проведення тренінгів для журналістів та блогерів та проведення серії навчальних заходів для населення.

Школа журналістики для професійних медійників та для блогерів відбулися у Бердянську 11-18 серпня 2018 року. У них взяли участь 16 журналістів та 15 блогерів із Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей.

Тренери школи: Олег Хоменок, Інна Гадзинська, Людмила Панкратова, Альона Романюк, Дарина Шевченко, Ольга Юркова, Максим Луночкін.

На конкурс “Я не вірю на слово” ми отримали понад 70 матеріалів. 22 учасники отримали міні-гранти на виробництво матеріалів та менторську підтримку.

 9 журналістів із Запорізької та Дніпропетровської областей, яких було відібрано після тренінгів для журналістів і блогерів влітку цього року, поїхали на тижневу навчальну поїздку до Німеччини. 

Інформаційна кампанія “По той бік новин”

Наразі на фейсбук-сторінці “По той бік новин” понад 8000 підписників. За час реалізації проекту (півроку) без будь-якого рекламного бюджету ми досягли 4500 підписників. 3 пости стали вірусними із кількасоттисячним охопленням аудиторії.

Загалом, проекту вдалося досягнути понад 1 500 000 користувачів.

 

Понад 600 000 користувачів залишили лайки, коментарі та поділилися публікаціями сторінки.

Ми спростували понад 40 фейків та маніпуляцій

Зробили понад 20 інфографікОпублікували понад 150 постів, які допомогають розвивати критичне мислення

Про нас розказали і написали (а також нашими антифейками поділилися) понад 80 ЗМІВзяли участь у понад 10 радіоефірах

Долучилися до понад 30 заходів

Заходи, до яких долучилася інформаційна кампанія “По той бік новин”:

  • ДумкоFest
  • Прес-тур у зону відчуження для подальшого опрацювання та підготовки матеріалів про міфи та фейки стосовно вибуху на ЧАЕС
  • Міні-тренінг за результатами експерименту та кампанії «По той бік новин» для депутатів місцевих рад Київської області
  • Опитування-вікторина з медіаграмотності для понад 100 людей
  • Тренінг для учнів альтернативної школи (25 людей)
  • Тренінг для підліткової організації Тінерджайзер (2 тренінги)
  • Тренінг для фахівців з комунікації у м. Харків та Суми
  • Онлайн лекція для учнів 9-11 класів м. Бердянськ
  • Виступ на “Наукових пікніках”
  • Участь у науково-популярній дискусії  “Fake you”
  • Інтерактив під час фестивалю “АнтикорупціяFest” (м. Київ)
  • Гостьова лекторка для масових онлайн-курсів Edera та Prometheus.
  • Коментарі для понад 10 видань щодо медіаграмотності населення
  • Підготовка матеріалів для всеукраїнського уроку з медіаграмотності

За експеримент із прес-релізом, в основі якого фейковий інформаційний привід, редакторка кампанії Альона Романюк отримала найпрестижнішу піар-нагороду у громадському секторі “Піранья року”. Цей фейковий прес-реліз ліг в основу публікацій понад 200 ЗМІ, а також на його основі зняли сюжети кілька каналів. Мінімальне охоплення аудиторії – 1 500 000 українців.

Через два тижні після того, як хвиля поширення фейку закінчилася, ми описали цей експеримент. Матеріал поширили понад 10 ЗМІ та більше 4000 користувачів у фейсбуці. Також він ввійшов в трійку найбільш читабельних на профільному ресурсі «Детектор медіа».

Відгуки наших читачів:

Про те, як школярів у Запорізькій області вчилися медіаграмотності читайте тут 

Проект «re:start democratic discourse» втілюється протягом червня-грудня 2018 року, ІРРП його реалізує в партнерстві з Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF), м. Лейпциг, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.